info o misii mission: KMS 2005 
úvod
info
správy
miesto
posádka
plán
debata

meno:

heslo:


(meno píšte bez diakritiky so začiatočným veľkým písmenom)

O misii:

Viaceré národné vesmírne agentúri spojili svoje sily, aby dosiahli veľký mýľnik v histórii ľudstva - aby vyslali človeka na Mars. Roky tvrdej práce začínajú pomaly dávať svoje ovocie a čas štartu sa blíži. Na mars poletia dve lode - Cháron 1 a Cháron 2. Posádku každej lode budú tvoriť kozmonauti z krajín, ktoré do tohto projektu najviac investovali - USA, Rusko, Francúzko, Veľká Británia, Nemecko a Japonsko. Každá z lodí povezie približne 40 ľudí. Let potrvá 7 mesiacov. Cieľom tejto misie bude založiť na Marse kolóniu, preskúmať prírodné zdroje, zmapovať planétu a zistiť možnosti existencie života na marse.

         

Keďže je to misia veľmi riskantná a náročná, veľmi záleží aj na posádke. Z tohoto dôvodu organizujeme viaceré výberové aktivity, ktorých cieľom je vybrať čo najkvalifikovanejších a najspoľahlivejších ľudí. Najdôležitejšou z týchto aktivít je korešpondenčný seminár KMS. Z každej jeho kategórie bude vybratých 30 najlepších adeptov na funkciu výskumníka do posádky. Zvyšní členovia posádky (dôstojníci) budú vybraní z vlastného personálu spoločnosti KMS. Briefing členov posádky lode Cháron 1 sa uskutoční 24. januára 2005 v slovenskom vesmírnom centre Gelnica - Turzov. Briefing posádky lode Cháron 2 bude o týždeň neskôr na tom istom mieste. Konkrétnejšie informácie o presnom čase začatia a možnosti spoločnej dopravy sa dozviete tu.

História:

4. október 1957: Rusi do vesmíru vypustili prvý umelý satelit Sputnik 1.

12. apríl 1961: Rus Yuri Gagarin ako prvý muž vyletel na Vostoku 1 do vesmíru.

20. júl 1969: Pristávací modul Apolla 11 prístáva. Neil Armstrong ako prvý muž vstupuje na mesiac.

7. december 1972: Apollo 17 - posledná misia na Mesiac.

20. júl 1977: Sonda Viking 1 pristáva na Marse.

9. september 1977: Sonda Viking 2 pristáva na Marse.

1992: Štart sondy Mars Observer.

2003: Na mars boli vyslané viaceré sondy z dôvodu mimoriadne výhodnej vzájomnej pozícii medzi Marsom a Zemou.

2005: Odštartovala prvá misia na Mars s ľudskou posádkou. Na Mars letia dve lode Cháron 1 a Cháron 2 s 80 ľuďmi na palube. Misia zlyhala. Všetci členovia posádky sú pravdepodobne mŕtvi.
| úvod | správy | info | miesto | posádka | mišo |